Web Tasarıma Yeni Başlayanlar İçin

Web Tasarıma Yeni Başlayanlar İçin

İnternet teknolojilerinin gün geçtikçe hayatımızda daha büyük bir yer kaplamasından web tasarım sektörü de payını almakta ve her gün birçok kişi “bu web siteler nasıl yapılıyor acaba?” diyerek bir şekilde web tasarım yapmaya çalışıyor. Ben de az çok bu şekilde sorular sonucu bu işlere kalkışmış birisi olarak web tasarıma yeni başlayanların yapması gerekenlerden kendi fikir ve deneyimlerim çerçevesinde bilgi vermeye çalışacağım. Öncelikle belirtmem gerekiyor bu işle uğraşırken çok uykusuz kalabilir, sosyal hayattan uzaklaşabilir hatta hayatınızın düzenini bozabilirsiniz ve etrafınızdakilere yapmaya çalıştığınız işi kolay kolay anlatamayabilirsiniz. Ayrıca birilerinin size karşılıksız yardım etmesini beklememelisiniz. Web tasarım sorarak değil araştırıp kurcalayarak öğrenilir. Benim bunca yıllık deneyimlerimden öğrendiğim en önemli kriter bu oldu. Ayrıca çözüm üretme becerinizin yüksek olması gerekiyor web tasarım bilgisiyar üzerinden kod yazma işi olduğundan matematikle çok yakındır. Elbette matematik işlemi yapmıyoruz kodlarımızı yazarken fakat matematik gibi bir işlemi gerçekleştirmenin birden çok yolu var burada da. Bilginizin az olması sebebiyle web site yapamazsınız diye bir şey yok, sadece çok fazla kod yazarsınız yine de istediğinizi büyük ölçüde yapabilirsiniz fakat ne kadar çok araştırıp bilgi edinirseniz yazdığınız kodlar ve dolasıyla yaptığınız web siteler o kadar sağlıklı ve kaliteli olacaktır.

Gelelim hepinizin kafasındaki o soruya. “Web tasarım yapmak istiyorum fakat hiçbir şey bilmiyorum ne yapmalıyım?” Size ben ne yaptım ondan bahsedeyim. Ücretsiz forum, blog kurma işlerinden sonra bir gün html ve css -html ve css demişken bu iki tanım web tasarımın özüdür. Bu konuya sonra detaylı şekilde döneceğim- dosyasını not defteri ile açtım ve web sitelerin bu kodlardan oluştuğunu böylece keşfetmiş oldum. Sonra kurcalamaya başladım: içerisindeki yazıları değiştirdim, renk kodları olduklarını tahmin ettiğim kodlardan renkleri değiştirdim, daha sonra yanlış bir değişiklik yaptım bozulduğunu görünce geri aldım sonra tekrar bir şeyler değiştirdim böyle derken farkında olmadan hangi kodun ne işe yaradığını öğrenmiş oluyordum. Sizlere de bir  html web sitesinin kodlarını kurcalamanızı kesinlikle tavsiye ederim. Emin olun faydasını göreceksiniz. Yapabilecekleriniz bu kadarla sınırlı değil elbette. Makale okumaktan asla sıkılmamalısınız. Boş vakitlerinizde kitap okur gibi web tasarım makalelerini okuyabilirsiniz. Sorduğunuz her soruya cevap alamayabilirsiniz bu yüzden sürekli araştırmalısınız. İngilizce biliyorsanız ingilizce makalelerden çokça faydalanabilirsiniz. Eklemek istediğiniz bir bölüm varsa “bunu ortaya çıkarmam için yapmam gereken ne?” diye sorduktan sonra “bunu ortaya nasıl çıkarabilirim?” diye sorabilir ve bu ortaya çıkarmanın yollarını internette araştırarak bulabilirsiniz. Paylaşılan örnekleri kullanarak kendinize özel değişiklikler yapabilirsiniz.

Web tasarım için olayın mantığını anlamak gerekir. Ezbere web tasarım yapılmaz, ezberlemeniz gereken sadece web tasarım yaparken kullanacağınız temel kodlar. Örnek vermem gerekirse elinizde malzemeniz -html ve css kodları- olacak bunları un, şeker, su, krema gibi düşünün sonra “bunlarla nasıl kek -hayalinizdeki site- yapabilirim?” diyerek işe başlarsınız ve bu malzemeleri istediğiniz keki -hayalinizdeki siteyi- yapacak şekilde harmanlarsınız. Yapacağınız kek sonuç olarak bir başkasının aynısı olabilir fakat siz önce su ile şekeri karıştırmışsınızdır başkası önce un ile suyu karıştırmıştır. Bu yüzden çok yaratıcılık oldukça önemli bu işte. Siteniz için bir menü yapacaksınız diyelim bunu sayısız farklı yoldan yapabilirsiniz bu da yeni başlamış da olsanız yaratıcılığınızı kullanarak çok iyi sonuçlar alabileceğinizi gösterir.

Yazımın bir bölümünde sürekli makale okumanız gerektiğini söylemiştim bu çoğu zaman yeni bir şeyler öğrenmek için olacaktır fakat internet dünyası sürekli güncellendiğinden yenilikleri de sürekli takip etmek zorundasınız. Ayrıca web master forumlarından en az bir tanesine üye olmanızı da tavsiye ediyorum burada sizin konuştuklarınızdan anlayacak insanlar bulacağınızdan fikir alışverişi de yapabilirsiniz zira dışarı çıktığınızda yürürken gördüğünüz 100 kişiden zaman zaman 1 tanesinin bile bu konuda hiçbir fikri olmayabilir. Tamamen çözümsüz kalmadığınız sürece soru sormaktan kaçının. Sorunuzu web master forumlarından önce Google’a sormanızı tavsiye ederim. Araştırarak öğrenmeniz daha zor unutmanızı ve araştırırken farklı bilgilerle karşılaşıp belki de aradığınızın çok daha iyisini öğrenmenizi sağlayabilir çoğu zaman.

Yazımın burada son bulduğunu söylerken “bize web tasarım ile ilgili hiçbir şey öğretmedin ki” diye düşünebilirsiniz fakat ben bu hayatta her şeyin tecrübe edilerek öğrenildiğine inanır hangi konuda olursa olsun insanların kendi tecrübe ve deneyimlerini dinlemekten keyif duyarım. Özellikle web tasarımda öğrendiklerimiz yılların birikimi olduğundan çoğu web tasarımcı bilgilerini paylaşmaktan çekinir. Ben size kendi deneyimlerimi anlattım zaten 6 senede öğrendiklerimi size burada birkaç saat içerisinde öğretmem mümkün değil ben sadece benim 6 senede öğrendiklerimi sizin daha az yanlış yaparak daha kısa sürede öğrenmenizi sağlayabilirdim ve bunu yapmaya çalıştım. Umarım size fayda sağlamış olur bu yazım. Hepinize başarılar.

13.12.2013 Genel Yorum yapılmamış

, ,

Yorum yapılmamış

Yorum Yazın

kod.gen.tr