WordPress Hızlandırma Teknikleri

Günümüzde internet gezintileri büyük ölçüde hıza dayanmaktadır. Ziyaretçiler her zaman hızlı açılan sitelerde gezmek isterler. Eğer siteniz yavaş açılıyorsa ziyaretçileriniz henüz daha içeriği görmeden güven kaybına uğrayabilir ve hatta sitenizden çıkış yapabilir. Bu yüzden özellikle WordPress sitelerinde hızlandırma teknikleri büyük öneme sahip. Öyle ki büyük kitlelere sahip web siteleri site açılış hızlarını arttırarak ziyaretçilerinde artış olduğunu gözlemlemiştir. Google ise 2010 yılında yayınladığı blog yazısında web site hızının önemini vurgulamıştı.

wordpress hız

WordPress sitesini hızlandırmak için yapılacaklar listesini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Web sitenizi yavaşlatan eklentilerden kurtulmak.
  • Web sayfalarınızı sıkıştırarak kullanmak.
  • Veritabanı temizliği.
  • Doğru şekilde önbellekleme ayarı yapmak.

Yukarıdaki maddeleri gerçekleştirdiğinizde sayfalarınızın açılış hızının düştüğünü göreceksiniz. Haydi bu adımları nasıl uygulayacağımızı görelim…

İyi Bir Hosting Seçimi

İnternet üzerindeki tüm web siteleri sanal sunucu üzerinden yayın yapmaktadır. Web sitelerimizin temelini oluşturan bu sunucuların kalitesi web site hızını doğrudan etkilemektedir. Web sitenizi dilediğiniz kadar sağlıklı hazırlayın, iyi bir hosting seçimi yapmadığınızda hiçbir anlamı olmayacaktır. Bir web sitesine bağlanmaya çalıştığınızda öncelikle tarayıcınız vasıtasıyla sunucuya bağlantı isteği gönderilir ve daha sonra sunucudan bu isteğe cevap gelerek veriler paylaşılır. Hedefimiz, DNS yanıt süresinin olabildiğince düşük olması. Öyleyse çözüm uygun kalitede hosting seçimi. Günümüzde hosting hizmeti veren yerli/yabancı birçok firma bulunmakta bu yüzden dilediğiniz hosting planını bulmakta zorlanmayacaksınızdır fakat havuzun bu kadar geniş olması seçim yapmakta sizi zorlayabilir. Bu gibi durumlarda çeşitli webmaster forumlarından firmanın hizmetleri hakkında görüş alabilirsiniz. Ayrıca firmanızdan testler de isteyebilirsiniz.

İyi Bir Tema Seçimi

Her wordpress teması farklı kodlanmıştır. Burada tasarımcının becerisi ve deneyimlerine göre çok hızlı ve iyi bir kodlama da söz konusu olabilir, aksine gereksiz yere çok fazla şişirilmiş bir kodlama da söz konusu olabilir. Tema seçerken kod bilginiz çok değilse güvenilir platformları kullanmalı ve temaların demo sayfalarından açılış hızlarını kontrol etmelisiniz.

İçerik Dağıtım Ağı (CDN) Kullanımı

Daha önce bu terimle hiç karşılaşmamış olanlarınız olabilir. Muhtemelen çoğunuz ne anlama geldiğini bilmiyorsunuzdur. Bu yüzden ilk önce İçerik Dağıtım Ağı (CDN)’nın ne olduğundan bahsedelim:

Orijinal adı Content Delivery Networks olup web siteniz üzerindeki verilerin farklı sunucularda barındırılarak sitenize bağlanan kişinin çoğrafi konumuna göre en yakın sunucudan verileri almasını sağlar. Bu da web sitelerinizin olduğundan çok daha hızlı açılmasına olanak sağlar. Özellikle yurt dışından yüksek sayıda ziyaret alan ve çok fazla veri barındıran sitelerin mutlaka kullanması gerekmektedir.

 

8 Adımda WordPress Sitenizi Hızlandırın

Sitemizin temel unsurlarını sağlıklı bir şekilde yapılandırdıktan sonra sıra geldi WordPress sitenizi hızlandırıcı ince ayarlara. Elbette ilk adım site hızınızı olumsuz etkileyen eklentileri tespit etmek olacak. Hazırsanız başlıyoruz…

1. Sitenizi Yavaşlatan Eklentilerden Kurtulun

P3 eklentisi sayesinde sayfa açılış hızınızı olumsuz etkileyen eklentileri kolayca görüntüleyebilirsiniz. Bu sayede “bu kadar yük yapacağına kullanmam” dediğiniz uygulamalarınızı kolayca kaldırabilirsiniz.

p3 ekran

Mümkün olduğunca eklenti kullanmamaya özen gösterin. Birçok eklentinin işlevini, temanızın kaynak kodlarında değişiklik yaparak eklentisiz şekilde de yapabilirsiniz. Hiç eklenti kullanmama durumu söz konusu olamaz elbette fakat kendiniz tartarak sisteminizi yavaşlatan uygulamalardan uzak durmalısınız.

2. Sitenizi Sıkıştırın

Bilgisayarınızdaki dosyaları ZIP şeklinde sıkıştırdığınızda dosya boyutundan nasıl tasarruf ettiğinizi ve bu dosyaları paylaşmanın ne kadar kolay hâle geldiğini düşünün. Gzip şıkıştırma yöntemi de aynı şekilde web sayfalarınız üzerinde çalışır. Dosya uzantıları “.gz, .tgz, .tar.gz” formatlarından herhangi biri olabilir. Gzip, ayarlarınızı yapılandırdıktan sonra otomatik olarak bant genişliği tasarrufu yapmanızı ve ziyaretçileriniz sitenizde daha hızlı gezinmelerini sağlar.

gzip test

Gzip sıkıştırma, eklenti yardımıyla da uygulanabilir fakat eklenti ile fazladan yük olmak yerine bunu .htaccess dosyasını düzenleyerek de rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

<ifModule mod_deflate.c>
AddOutputFilterByType DEFLATE text/plain text/html text/xml text/css application/xml application/xhtml+xml application/rss+xml application/javascript application/x-javascript
</ifModule>

Yukarıdaki kod bloğunu ana dizinde .htaccess dosyanıza ekleyerek gzip sıkıştırmayı aktif duruma getirebilirsiniz. Ekledikten sonra da dilerseniz Gzip sıkıştırma durumunuzu buradan kontrol edebilirsiniz.

3. Görüntülerinizi Sıkıştırın

smush ekran

Medya dosyaları web sitelerin çoğunda bant genişliğinizin büyük bölümünü kapsar. WP Smush.it ile bu sorunu rahatlıkla çözüyoruz. Medya kütüphanenizdeki görüntüleri kalitesinde bir fark olmaksızın sıkıştırarak sayfalarınızın daha kısa sürede açılmasını sağlar. Öne çıkan özelliklerinden birisi de daha önce yüklemiş olduğunuz görüntüler üzerinde de işlem yapabiliyor olmanızdır. Bu yüzden tüm medya kütüphanenizi sıkıştırabilirsiniz.

4. Veritabanınızı Temizleyin

wp-optimize ekran

WordPress veritabanınızda zamanla ihtiyaç duyulmayan birçok veri birikmektedir. Özellikle blog yazısı yazarken WordPress sık sık otomatik taslak oluşturmakta, bu blog yazarlarının işini kolaylaştıran güzel bir detay. Fakat işin perde arkasında veritabanınızda zamanla ihtiyaç duyulmayan birçok veri birikmesine sebep olmaktadır. İşte bu ve bunun gibi gereksiz yüklerden kurtulmak için WP-Optimize isimli eklenti bize oldukça kolaylık sağlamaktadır. Veritabanınızda yalnızca gerekli verileri tutarak çöpleri temizlemenizi sağlamaktadır. Her ihtimale karşı veritabanı üzerinde bir işlem yapmadan önce her zaman yedek almayı unutmayın.

5. Tarayıcı Önbellekleme Kullanın

Ziyaretçiler web sitenizi ziyaret ettiklerinde tarayıcılarında web sitenize dair veriler depolarlar. Sitenizi tekrar ziyaret eden ziyaretçilerinizin tarayıcısında hâlihazırda bulunan bu verileri kullanmasını sağlayarak açılış hızınızda önemli bir düşüş elde edebilirsiniz. Tabi bu yöntem ile sadece web sitenizi daha önce ziyaret etmiş olan kişilerin sayfa açılış hızının düşmesini sağlayabiliyorsunuz. Yine de ziyaretçilerinizin memnuniyeti açısından önemli bir unsur.

Tarayıcı önbellekleme çok faydalı olabileceği gibi doğru ayarlar yapılmadığı takdirde web siteniz için zarar verici sonuçlar da doğurabilir. Tarayıcı önbelleklemeyi WP Super Cache eklentisini kullanarak da ayarlayabilirsiniz fakat alternatif bir çözüm de mevcut. Bu da .htaccess dosyanızda gerekli düzenlemeleri yapmak.

<ifModule mod_expires.c>
ExpiresActive On
ExpiresByType image/jpg "access 1 year"
ExpiresByType image/jpeg "access 1 year"
ExpiresByType image/gif "access 1 year"
ExpiresByType image/png "access 1 year"
ExpiresByType text/css "access 1 month"
ExpiresByType text/html "access 1 month"
ExpiresByType application/pdf "access 1 month"
ExpiresByType text/x-javascript "access 1 month"
ExpiresByType application/x-shockwave-flash "access 1 month"
ExpiresByType image/x-icon "access 1 year"
ExpiresDefault "access 1 month"
</ifModule>

WordPress ana dizininde bulunan .htaccess dosyanıza yukarıdaki kodları ekleyerek bu özelliği aktif duruma getirebilirsiniz.

6. CSS Sprites Kullanın

css sprites

Tek bir büyük görüntünün yüklenmesi onlarca küçük görüntü yüklemenmesinden daha hızlıdır. Bu sebeple CSS dosyanızda kullandığınız görsellerin tamamını tek bir görsel hâline getirip daha sonra o görsel üzerinden koordinat bilgilerini girerek gereken bölümü kullanmanız site açılış hızında olumlu bir etki yaratacaktır. Bunu daha kolay yapmak için buradan faydalanabilirsiniz. Sadece kullanacak olduğunuz görselleri yüklemeniz yeterlidir. Sonrasında gerekli her şeyi size sunmaktadır.

7. Küçültülmüş CSS ve JavaScript Dosyaları Kullanın

Web sitenizde birçok CSS ve JavaScript dosyası bulunur. Biraz da fazlaca eklenti kullanıyorsanız bu sayı önemli ölçüde artık gösterebilir. Bu durumda bu CSS ve JavaScript dosyalarının yüklenmesi de hayli zaman alacaktır. Bunu minimuma indirmek için küçültülmüş CSS ve JavaScript dosyaları kullanmakta fayda var. CSS Minifier ve JavaScript Minifier ile dosyalarınızı kolaylıkla küçültebilirsiniz. Ayrıca ayrı ayrı birçok CSS ve JavaScript dosyası kullanmak yerine tüm CSS kodlarını bir dosyada ve JavaScript kodlarını da ayrı bir dosyada kullanmak çok daha yararlı olacaktır.

8. CSS Dosyalarını Yukarı, JavaScript Dosyalarını Aşağı Taşıyın

CSS dosyaları genellikle web sitelerinizin olmazsa olmazlarıdır. Web sitenizin stilini belirtir. Bu yüzden sayfanızın üzerinde head etiketleri arasında olması gerekir. Ancak aynı durum JavaScript dosyaları için geçerli değildir. CSS dosyaları yüklendikten sonra JavaScript dosyaları da yüklenip sayfanın yüklenmesi başladığında sayfa içeriği ziyaretçiye ulaşana kadar hayli uzun bir zaman geçer. Bu yüzden CSS dosyalarının ardından JavaScript dosyalarını yüklemek yerine JavaScript dosyalarını olabildiğince sayfanın alt kısmına yerleştirerek içerikle birlikte gerektiğinde yüklenmesini sağlamak daha yararlı olacaktır.

 

Tüm bu iyileştirmeleri yaptıktan sonra web sitenizdeki hız artışı fark edilir düzeyde olacaktır. Yine de tüm düzeltmeleri yaptıktan sonra size hızınızı test ederek ilk ve son durum arasındaki farkı daha net görebilirsiniz. Ziyaretçileriniz de bu durum karşısında oldukça memnun olacak ve ilerleyen zamanda ziyaretçi istatistiklerinde artış olduğunu görebileceksiniz.

13.07.2014 Wordpress Yorum yapılmamış

, , ,

Yorum yapılmamış

Yorum Yazın

kod.gen.tr