WordPress Tema ve Eklenti Türkçeleştirme

WordPress sisteminin açık kaynak kodlu olmasından ötürü dünyanın her yerinden birçok insan WordPress altyapısı için tema ve eklentiler geliştirmekte. Hâl böyle olunca da aradığınız eklenti çok farklı dillerde karşınıza çıkabiliyor ve Türkçeleştirme -çeviri- ihtiyacı duyabiliyoruz. Geliştiricilerin çokluğu kadar çeviri ekiplerinin sayısı da hayli fazla olsa da popüler olmayan eklentilerde ve satın aldığınız birçok temada Türkçe dil desteği -ya da aradığınız hangi dilse- bulunmuyor. Bazı zamanlarda ise çeviri olmasına rağmen kendinize özel dokunuşlar yapma ihtiyacı hissedebiliyorsunuz. Çoğu geliştirici de bu durumun farkında olduğundan çeviri yapmasalar bile bu durumu göz önünde bulundurarak eklentide ya da temada “languages” klasörünü bulundurmaya özen gösteriyor. Bu şekilde de çeviri yapmak isteyen kullanıcılara büyük bir kolaylık sağlanmış oluyor.

Nasıl Çeviri Yapabilirim?

Giriş kısmında “languages” klasöründen bahsetmiştik. Temanızın ya da eklentinizin kurulu olduğu dizine girdiğinizde “languages” klasörünü açtığınızda .po ve .mo uzantılı dosyalarla karşılaşacaksınız. Bu dosyaları olduğu gibi açık düzenlemeniz mümkün değil, bu nedenle Poedit isimli programı indirmeniz ve kurmanız gerekmektedir. Pro özelliği mevcut olsa da ücretsiz sürümün işimizi görmeye yeterli olması sevindirici yanı. Programı kurduktan sonra artık .po uzantılı dosyayı açabilirsiniz. Burada çeviri yapmak artık çok kolay, verilen kaynak metine dileğiniz çeviri metnini girebilirsiniz.

Kayıt aşamasında ufak bir detay mevcut. Tüm metinleri ya da dilediğiniz kadarını çevirdikten sonra dosya isminizin sonuna çeviri yaptığınız dilin kodunu “örneğin: dosya-adi-tr_TR” ekliyorsunuz. Kaydet dediğinizde kaydettiğiniz konumda .po ve .mo uzantılı iki dosya kaydolacaktır. Bu iki dosyayı temanızın ya da eklentinizin içerisindeki “languages” klasörüne yükleyiniz. Eğer WordPress diliniz Türkçe ise ve çevirinizin sonuna tr_TR ekleyip yüklemeyi tamamladıysanız otomatik olarak bu çeviri dosyası kullanılacaktır.

Temanızın içerisinde “languages” klasörü yoksa geliştirici çeviri destekli kodlama yapmamıştır ve ne yazık ki çeviri işlemini gerçekleştirmek için tema/eklenti dosyalarında düzenleme yapmanız gerekmektedir.

26.02.2017 Wordpress Yorum yapılmamış

, , , ,

Yorum yapılmamış

Yorum Yazın

kod.gen.tr