WordPress Yazı Biçimleri (Post Formats) Kullanımı

WordPress yazı biçimlerini kullanıma açalı epey zaman oldu ancak şöyle bir baktığımda bu yazı biçimleri nasıl kullanılır anlatan Türkçe içeriğe hiç rastlamadım. Bu yüzden boş bir vakit bulduğumda bu konuyu elimden geldiğince ayrıntılı bir şekilde anlatmayı düşünüyordum ve o vaktin şuan geldiğini düşünüyorum.

Yazı Biçimleri Ne İşe Yarar?

Cevaplanması gereken ilk soru, yazı biçimlerinin ne işe yaradığıdır. Bu, birkaç örnek görsel üzerinden kolayca anlatılabilir.

wordpress yazı biçimleri

Yazı biçimleri, seçilen biçime göre blog yazılarınızı şekillendirilmesinde kullanılır. Yönetim panelinde bulunan yeni yazı oluşturma bağlantısı vasıtasıyla yazı biçimi seçilebilir. Daha sonra yapılan bu seçime göre de blog temanızda farklılıklar yaratılabilir. Örneğin; eklenen gönderinin yazı biçimi görsel ise yazının görselini ön planda tutan bir tasarım ya da gönderinin yazı biçimi galeri ise medya galerisinin oluşturulabildiği bir tasarım kullanılabilir. Bu şekilde blog yazılarının içeriğini çok daha uygun ve çok daha rahat bir şekilde oluşturulabilir. Burada WordPress’in Tumblr’den rol çaldığını söylemek de haksızlık olmayacaktır. Sonuçta yeniliklere ayak uydurmak bir zorunluluktur.

 

Kullanılabilir Yazı Biçimleri Nelerdir?

İhtiyaç duyulan tüm yazı biçimleri destekleniyor. Hatta zaman zaman bu yazı biçimlerinin tamamını kullanmaya gerek duyulmayabiliyor. Aşağıda desteklenen yazı biçimlerini ve kısa açıklamalarını bulabilirsiniz.

  • aside – (Kenar) Yazı başlığı olmadan eklenen gönderilerdir. Durum güncellemeleri buna örnek verilebilir.
  • audio – (Ses) Ses dosyası ya da bir çalma listesi içeren gönderilerdir.
  • chat – (Sohbet) Bir konuşma alıntılanarak eklenen gönderilerdir.
  • gallery – (Galeri) Galeri içeren gönderilerdir.
  • image – (Görsel) Bir görsel içeren gönderilerdir.
  • link – (Bağlantı) Bir bağlantı içeren gönderilerdir.
  • quote – (Alıntı) Bir alıntı içeren gönderilerdir.

 

WordPress Temalarına Yazı Biçimleri Nasıl Eklenir?

Yazı biçimlerinin kullanılabilir olduğu wordpress temaları tasarlamak için yapılması gerekenler şu şekilde sıralanabilir.

1. Tema Desteği Sağlamak

functions.php isimli dosyaya eklenecek kod:

add_theme_support( 'post-formats', array( 'aside', 'gallery' ) );

array içerisine istenildiği kadar yazı tipi eklenebilir. Yukarıda yazı biçimlerini açıklarken ingilizce isimleri ile vermemin sebebi buraya ingilizce olarak yazıyoruz yazı biçimlerini. Bu kod sayesinde tema, belirtilen yazı biçimlerini destekler vaziyete gelmiş bulunmaktadır.

 2. Biçimlendirmeler Yapmak

Şimdi biraz yaratıcılık zamanı. Tema desteğinde belirtilen yazı biçimlerine göre tema kodlarında değişiklik yapmak için kullanılacak kod aşağıdadır:

if ( has_post_format( 'video' )) {
echo 'video yazı biçimi seçilmiştir.';
}

single.php ya da her nerede kullanılmak istenirse, has_post_format sayesinde yazı için seçilen yazı biçimi sorgulanarak istenilen uyarlamalar yapılabilir.

İpucu: add_meta_box fonksiyonu sayesinde yazı biçimleri daha yaratıcı şekilde kullanılabilir.

 

Son Olarak

İlham vermesi açısından yazı biçimleri kullanılan birkaç örnek wordpress temasına göz atmak faydalı olacaktır.

04.02.2015 Wordpress 2 yorum

, ,

2 yorum

güzel bir yazı olmuş teşekkürler.

boyacı24.10.2018

teşekkür ederim hocam işe yarar bir bilgi

Yorum Yazın

kod.gen.tr