WordPress’te Google Analytics İstatistiklerini Gösterme

Wordpress'te Google Analytics İstatistiklerini Gösterme

Bu yazıda bahsedecek olduğum olay Google Analytics raporlarını WordPress blogumuzun yönetim panelinde ya da blog sayfasında nasıl gösterileceği. -Yazı başlığından Google Analytics kodlarını nereye ekleyeceğimizle ilgili bir yazıymış gibi anlaşılabilir fakat öyle değil.- Her defasında Google Analytics oturumundan bu verileri sorgulamak sıkıcı olabiliyor, hele ki birden fazla blogunuz varsa. Bu tip durumlarda blogumuzun yönetim panelinden ziyaretçi istatistiklerini kolayca okumamız için gayet kullanışlı bir eklenti mevcut. İsmi “Google Analytics Dashboard for WP” olan bu eklentimiz ile isterseniz blogunuzdaki ziyaretçilerin de istatistikleri görmesini sağlayabiliyorsunuz. Eklentimiz periyotlara göre ziyaretçilerimizi, yönlendirilen adresleri ve arama terimlerini kolayca görüntülememizi sağlıyor. Dilersek ziyaretçi istatistiklerini coğrafi harita ile de görüntüleyebiliyorsunuz. Tüm bunları yönetim panelimizde görüntüleyebileceğiniz gibi ziyaretçilerinize de blog anasayfanızda (veya yazı içeriği, arama sonuçları vs.) bu istatiskleri sunabiliyorsunuz. Ayrıca bu bölümü ziyaretçilere kapatarak yalnızca siz de yazılarınızın istatistiklerini görüntüleyebiliyorsunuz.

Eklenti Kurulumu ve Ayarların Yapılandırılması:

Eklenti sitesinden eklentiyi indirdikten sonra blogumuza yükleyin ve aktif edin. Yönetim panelinizin sol bölümünde “Ayarlar” kısmının altında “Google Analytics” isimli yeni bir sekme görünecektir. “General Settings” sekmesinden Google Analytics hesabınızdan eklentiye izin vererek aldığımız kodu bu sayfaya yapıştırınız. Ayarları kaydettiğinizde eklentiniz çalışır duruma geçecektir. Buradan istatistiklerini izlemek istediğiniz Google Analytics üzerinde kayıtlı domain adresinizi seçiyoruz, dilerseniz bu bölümde renk ayarı da yapabilirsiniz. “Backend Settings” isimli diğer sekmede ise yönetim panelindeki istatistiklerin kimlere görüneceğini seçebilirsiniz. Administrator grubu varsayılan olarak seçili olmak zorundadır, dilerseniz diğer gruplara da izin verebilirsiniz. Alt bölümlerde ise izlemek istediğiniz istatistiklere dair kişisel ayarlarınızı yapılandırabilirsiniz. “Frontend Settings” sekmesinde ise blog sayfamızda (yan menüde -bu kısmı ileride anlatacağım-) yer alacak istatistikleri hangi grupların görebileceği ayarını yapabilirsiniz. Administrator grubu yine varsayılan olarak seçili olmak zorundadır. “Tracking Code” isimli son sekmede ise izleme ayarlarını açıp/kapama ve izlemede hariç tutulacak grupların seçimini yapabilirsiniz.

Eklentinin ana sayfaya eklenmesini ise temanızın bileşenler bölümü sayesinde yapabilirsiniz. Bileşenler bölümüne girdiğinizde “Google Analytics Dashboard” isimli bileşeni menüye ekleyerek istediğiniz düzenlemeyi yapabilirsiniz.

11.04.2014 Wordpress Yorum yapılmamış

, , ,

Yorum yapılmamış

Yorum Yazın

kod.gen.tr