Ziyaretçilerinizin Web Sitenizde Görmek İstemeyeceği 10 Şey

Web Tasarım Hataları

Web site sahipleri kullanıcıların sitelerinde ne kadar süre kaldıklarına dikkat etmektedir ve nitekim etmelidir de. Bilindiği üzere Google Arama Moturu da algoritmasında buna önemli ölçüde yer vermekte. Hâl böyle olunca da web sitelerde kullanıcıları rahatsız eden içerikleri barındırmamak şart oluyor. Her internet kullanıcısının başına gelmiştir; bazı siteler o kadar çok canımızı sıkar ki kara listemize aldığımız olur ve bir daha bu sitenin içeriklerinin değersiz olduğunu düşünerek o web sitesine adımımızı atmayız. Aynı durumda kalmamak, ziyaretçilerimizin sitemizden kaçarak uzaklaşmaması ve kara listeye alınmamak için web sitemizde bulunması gereken bazı kriterler mevcuttur. Bunları 10 başlık altında topladım fakat okuduktan sonra sizin de farkına varacağınız ek maddeler olabilir. Onları da yazının altında yorum olarak tartışabiliriz. Şimdi dilerseniz bu maddelere bir göz atalım…

1. Otomatik Tamamlama Özelliği Bulunmayan Formlar

Bir web sitesinde can sıkıcı bölümleri düşündüğümüzde ilk sırada mutlaka hata oluştuğunda formları baştan doldurmak yer alacaktır. Ziyaretçileriniz o formu canı sıkıla sıkıla doldurduktan sonra gönder butonuna bastığında ve bir hata ile karşılaştığında tekrar tüm bilgileri girmektense muhtemelen o web sitesini terk etmeyi düşünecektir. Bu yüzden formlarda otomatik tamamlama özelliği bulunması oldukça önemlidir.

otomatik tamamlama

2. Spam Mailler

Nereden de verdim ben mail adresimi bunlara dememeleri web siteniz için önemli bir detay. Zira ziyaretçiler bir web sitesinden gelen mailleri sürekli silmek yerine istenmeyen olarak işaretleyerek engelleme yoluna gideceklerdir. “Dimyad’a pirince giderken evdeki bulgurdan olmak.” da diyebiliriz buna.

spam mailler

3. Anlaşılması Güç Terimler

Çoğu zaman çeviri hatalarından oluşsa da zaman zaman eksik Türkçe bilgisi ile de web tasarımcılar bu tür yanlışlar yapabiliyorlar. Özellikle karışık açıklamaların yer aldığı ayarlar sayfasında her açıklamayı tek tek okumak zaten yeterince can sıkıcı olduğundan bir de üzerine anlaşılması güç terimler yer alınca ziyaretçiler o web sitesinden hızla uzaklaşabilirler. Bunun olmaması için mümkün olduğunca anlaşılır, sade terimler kullanmakta yarar var.

anlaşılması güç terimler

4. Kırık Bağlantılar

Web sitelerine eklenen her bağlantı aslında bir referanstır. Günlük yaşamda olduğu gibi bir insanı yanlış birine yönlendirirseniz, yanlışı yapan kişi kadar siz de suçlu duruma düşebilirsiniz. Bu sebeple web sitesinde bağlantılara da oldukça dikkat edilmelidir. Ziyaretçiler çalışmayan ya da istenilen içeriği sunmayan adrese yönlendirildiklerinde, yönlendiren web site de bundan payını kuşkusuz alacaktır.

kırık bağlantılar

5. Gereksiz Yere Uzatılmış Formlar

Gereksiz yere tüm bilgileri isteyen web sitelerinden hemen çıkma oranı oldukça yüksektir. Paylaşılan bir içerik üyelere özel durumdaysa ve hele ki bir de ziyaretçinin üyelik formunda çok fazla bilgi isteniyorsa ziyaretçi o sitede 1 dakika daha durmaya katlanamayacaktır büyük olasılıkla. O uzun mu uzun formu doldurmak yerine başka kaynaklardan bilgi aramak muhtemelen daha kolay gelecektir. Bu sebeple formlarda istenilen bilgi girişlerinin olabildiğince az olması, ziyaretçilerin bir çırpıda üye olmasını sağlayacağından bir adım önde olmak demektir.

gereksiz yere uzatılmış formlar

6. Süreli Reklamlar

Süreli reklamlar da ziyaretçilerin görmekten nefret ettiği, çoğu zaman süre sonunu beklemeden web sitesini terk etmelerini sağlayan sinir bozucu reklam türleridir. Biz öyle bir milletiz ki televizyonda bir program reklam arasına girdiğinde 2-3 farklı program daha izleyebiliyorken bu tür süreli reklamlara hiçbir ziyaretçinin tahammülü olacağını sanmıyorum. Kazancınızı arttırmak istemeniz oldukça doğal fakat kazancınızı arttırmanın da doğal yolunu bulmanız gerekiyor. Zira bu şekilde ziyaretçiler için can sıkıcı bir yöntem kullanmak muhakkak ki ziyaretçilerin web siteden hemen çıkma oranını arttıracaktır.

süreli reklamlar

7. Anlaşılması Güç Doğrulama Araçları

Web site üzerinde bir form gönderirken genellikle güvenlik açısından captcha denilen doğrulama araçları kullanılır. Bunların da dozunu kaçırmamak gerek. Buradaki temel amaç formu gönderenin insan mı yoksa robot bir yazılım mı olduğunu saptamak. Bunun için de okunması güç doğrulama araçları kullanılırsa ziyaretçi ikinci ya da üçüncü denemesinden sonra pes edip web sitesini terk edecektir. Ziyaretçilere ücretsiz göz muayenesi yapmadığınızı, yalnızca robot yazılım ile gerçek ziyaretçi arasındaki ayrımı yapmaya çalıştığınızı unutmayın.

captcha

8. Mobil Tarayıcı Uyumsuzluğu

Çağımızda internet, yalnızca bilgisayarlar için kullanılan bir bağlantıdan çıkıp cep telefonundan tablete hatta oradan da buzdolabı, klima gibi ev aletlerine kadar yayılmış durumda. Şimdilik buzdolabı kısmıyla işimiz olmasa da telefon ve tabletlerde web sitelerinin sürekli kaydırılarak okunan türden değil de, kullanılan ekran çözünürlüğüne göre en uygun tasarımda oluşturulması çok önemli. Bunu sağlamak için Responsive Tasarım Yapmak isimli blog yazıma göz atabilirsiniz.

mobil tarayıcı uyumsuzluğu

9. Tuhaf Yazı Tipleri

Tuhaf yazı tipleri kullanmak oldukça sakıncalı bir durum. Çoğu zaman sade ve anlaşılır yazı tipleri daha iyidir. Tuhaf ve uygunsuz yazı tipleri kullanarak makalelerin okunması zorlaştırılabilir. Ziyaretçilerin okurken eziyet çekmemesi için yazı tipleri doğru belirlenmeli, kolay okunabilir içerikler elde edilmeye özen gösterilmelidir.

tuhaf yazı tipleri

Siz hangisini görmek isterdiniz?

10. İstemsiz Çalışan Ses/Video Dosyaları

Medyaların autoplay özelliği doğru kullanılmazsa ziyaretçileri korkutabilir. Mecaz anlamda değil, gerçekten korkutabilir. Şöyle ki; dalgın bir şekilde internette dolaşan bir kullanıcı, web sitesine girdiğinde istemsiz açılacak medyanın yüksek seste çalmaya başlaması ihtimali vardır ve bu ihtimal yüksektir de. Bu da ziyaretçinin bir anda havaya zıplamasına ve bu web sitesine refleks olarak küfürler savurmaya başlamasına neden olacaktır. Ziyaretçileri özgür bırakmak en doğrusu gibi gözüküyor.

istemsiz çalışan medya dosyaları

 

Bu yazıyı hazırlamadan önce göz attığım bazı kaynakları aşağıda bulabilirsiniz, ilgi çekici başka maddeler bulabilirsiniz.

 

Kaynaklar:

03.12.2014 Web Tasarım 1 yorum

, , ,

1 yorum

haberci2601.06.2017

aynen katılıyorum hocam haber sitemde çok dikkat ediyoruz.

Yorum Yazın

kod.gen.tr